2014-03-04_Geneva_Motor_Show_1375

Wynajem długoterminowy samochodów – wady i zalety

PrestigeCarClub Sierpień 11, 2015

Wynajem długoterminowy samochodów – wady i zalety

Wynajem długoterminowy samochodów jest zjawiskiem coraz bardziej popularnym. Wypiera znany leasing, stosowany zazwyczaj przez firmy, na nowe, prosto z salonu auta. Wynajem długoterminowy jest odpłatnym użytkowaniem samochodu a czas zobowiązania umowy zazwyczaj trwa minimum 24 miesiące.

Oczywiście okres najmu może różnić się i być regulowany zgodnie z regulaminem danej wypożyczalni. Podobnie jest w przypadku zawierania umowy na dany samochód. Zazwyczaj umowa jest podpisywana na określoną markę i klasę auta. W przypadku jednak czy umowa to umożliwia, lub wypożyczający otrzymał auto zastępcze, możliwa jest zmiana przedmiotu umowy.

Jak każde działania, wynajem długoterminowy ma swoje zalety i wady.

Niewątpliwą zaletą tego typu oferty jest jej atrakcyjność, głównie w stosunku do dużych firm oraz średnich i małych przedsiębiorstw. Firmy wynajmujące samochody posiadają szeroką ofertę, wśród której każdy znajdzie samochód dla siebie. Wypożyczalnie oferują, bowiem zarówno samochody nowe, jak i używane, co stwarza możliwość dostosowania propozycji do własnych wymagań i budżetu. Opłaty są niższe w porównaniu z leasingiem. Zwykle różnica jest nawet znaczna a wydatki na wynajem mogą być wliczane z koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwala zmniejszyć należny podatek. Sam wydatek na wypożyczenie samochodu jest niższy, niż zakup pojazdu nowego, gdzie niejednokrotnie wymagana jest jednorazowa, wysoka wpłata. Wypożyczenie długoterminowe samochodu nie obciąża również firmy, nie zmniejsza zdolności kredytowej i pozwala ją zachować szczególnie, że wypożyczalnie długoterminowe samochodów nie wymagają zdolności kredytowej, co niekiedy zamyka możliwości słabiej rozwiniętych firm. Umowę długoterminowego wypożyczenia pojazdu może, zatem podpisać nawet przedsiębiorca wykazujący małe dochody, czy odnotowujący akurat straty. To byłoby niemożliwe w przypadku starania się o kredyt na zakup samochodu czy sam zakup.Za działanie te wypożyczający obciążony jest jedynie fakturą uproszczonej księgowości na serwis, naprawę czy ubezpieczenie samochodu. Ponadto po zakończeniu umowy klient po prostu oddaje samochód do wypożyczalni, nie martwi się kwestiami sprzedaży auta, które już go nie interesuje. Oczywiście może używany samochód odkupić od wypożyczalni na preferencyjnych warunkach, jednakże najczęściej wypożyczający po prostu podpisują nowe umowy, na nowe samochody.

A co jeśli samochód ulegnie wypadkowi podczas jego użytkowania?

W przypadku uszkodzenia samochodu, klient otrzymuje auto zastępcze, jeśli jest taki zapis w umowie. Zazwyczaj, bowiem wypożyczalnia oferuje również serwisowanie auta czy zarządzanie całą flotą w zakresie administracji, działań operacyjnych i posunięć prawnych oraz sprawności technicznej. To więc wymiana i serwis opon, karta paliwowa, likwidacja wszelkich szkód,  door-to-door, ubezpieczenia, assistance, raportowanie itd.

Jakie wady posiada wynajem długoterminowy samochodów?

Zanim podejmie się ostateczną decyzję przesądzającą o wynajmie długoterminowym samochodu, trzeba również rozważyć istniejące wady tego rozwiązania. Oczywiście o samochód wypożyczony trzeba dbać. Jeśli klient np. zdziera szybko klocki hamulcowe czy w inny sposób nadmiernie eksploatuje pojazd, poniesie on dodatkowe koszty. Wypożyczający ponosi również koszty, jeśli samochód zostanie skradziony. Comiesięczna opłata będzie wciąż naliczana, choć, po uzyskaniu przez wypożyczalnię odszkodowania, opłaty zostaną rozliczone. Niewątpliwie dobrze jest się, więc na tą ewentualność dodatkowo ubezpieczyć oraz podpisać stosowne umowy z wypożyczalnią. Zdaje się, że największą wadą tego typu użytkowania samochodów jest tzw. kilometrówka, która często bywa przekroczona, co zwiększa koszty wypożyczenia auta, bowiem naliczone zostają dodatkowe opłaty. Przy przekroczeniu kilometrów umownych serwisowanie oraz naprawy samochodu spadają na klienta. Wypożyczający płaci również za ewentualne skrócenie umowy, jeśli nie zostały zrobione stosowne zapiski w umowie, oraz za zmianę samochodu, o ile jest to w ogóle usankcjonowane uzgodnieniami.

Warto, więc przeanalizować wszystkie plusy i minusy długoterminowego wypożyczenia samochodów.  Możliwość ta wciąż zyskuje zwolenników, jednak każdy zainteresowany powinien rozważyć własne możliwości i potrzeby oraz dokładnie przestudiować umowę. To zapewne uchroni go przed niejednym błędem.

Dodaj komentarz

Comments are closed.

Facebook

*/?>